Вон судска спогодба за „Ериксон“: Поради мито ќе платат штета од 1,2 милијарди долари

Компанијата „Ериксон“ се согласи да плати 1,2 милијарди долари за решавање на истрагата за корупција во САД. Шведската телекомуникациска фирма на тој начин ја реши истрагата за корупција во врска со поткуп на владини службеници, изјави претставник на Министерството за правда.

Поткупот на службените лица се одвиваше во текот на неколку години во земји како Кина и Виетнам. „Ериксон“ треба да плати повеќе од 520 милиони долари, но и иста сума на „SEC“, Комисијата за хартии од вредност. „Ериксон“ призна дека заговарал со други да го прекрши законот од 2000 до 2016 година со употреба на мито, како и фалсификување книговодствените книги.

Филијалата на „Ериксон“ во Египет се изјасни за виновна за кршење на одредбата против корупцијата во јужниот дел на Њујорк, што може да доведе до дополнителни санкции, како што е одземање на лиценците.

Прочитајте и...  УНИЦЕФ: Повеќе од 800 милиони деца во светот немаат услови да ги мијат рацете на училиште

Според Борја Ехолм, извршен директор на „Ериксон“, одредени вработени на одредени пазари, вклучително и директори, не покажале добра волја и свесно не оствариле доволна контрола.

– Сè што се случи е тотално неприфатливо и многу загрижувачко поглавје во нашата историја – рече Ехолм.

Компанијата изјави дека ќе соработува со надлежните органи и дека ќе ги исплати сите средства.

Прочитај повеќе

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат

Синот на Хашим Тачи повреден во сообраќајна несреќа на Косово

Слободен печат

Адеми: Во училиштата каде има мал број на ученици, наставата може да се одвива со физичко присуство

Слободен печат

Припадник на ИД уапсен во Турција, имал кај него и самоубиствен елек, планирал напад на полициска станица

Слободен печат

На протестите во Етиопија убиени најмалку 17 лица, меѓу нив и деца

Слободен печат