Вон судска спогодба за „Ериксон“: Поради мито ќе платат штета од 1,2 милијарди долари - Слободен печат

Вон судска спогодба за „Ериксон“: Поради мито ќе платат штета од 1,2 милијарди долари

Компанијата „Ериксон“ се согласи да плати 1,2 милијарди долари за решавање на истрагата за корупција во САД. Шведската телекомуникациска фирма на тој начин ја реши истрагата за корупција во врска со поткуп на владини службеници, изјави претставник на Министерството за правда.

Поткупот на службените лица се одвиваше во текот на неколку години во земји како Кина и Виетнам. „Ериксон“ треба да плати повеќе од 520 милиони долари, но и иста сума на „SEC“, Комисијата за хартии од вредност. „Ериксон“ призна дека заговарал со други да го прекрши законот од 2000 до 2016 година со употреба на мито, како и фалсификување книговодствените книги.

Филијалата на „Ериксон“ во Египет се изјасни за виновна за кршење на одредбата против корупцијата во јужниот дел на Њујорк, што може да доведе до дополнителни санкции, како што е одземање на лиценците.

Според Борја Ехолм, извршен директор на „Ериксон“, одредени вработени на одредени пазари, вклучително и директори, не покажале добра волја и свесно не оствариле доволна контрола.

– Сè што се случи е тотално неприфатливо и многу загрижувачко поглавје во нашата историја – рече Ехолм.

Компанијата изјави дека ќе соработува со надлежните органи и дека ќе ги исплати сите средства.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

11 + six =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат