9 C
Скопје

ВО ЖИВО | Насилство на протестите: Демонстрантите фрлаат со шишиња кон полицијата, има и повредени полицајци

Атмосферата на денешниот протест за случајот „Монструм“ станува сѐ потензична. Откако полицијата ги запре демонстрантите во близина на трговскиот центар Мавровка, демонстрантите почнаа да фрлаат со шишиња кон полициските службеници. „Слободен печат“ дознава дека во инцидентот има и најмалку двајца повредени полицајци.

Организаторите мака мачат со група од десетина маскирани лица со црна облека и фантомки на главите кои упорно иницираат судир со полицијата и провицираат насилство.

Претходно, на протестот се создаде „ѕид“ од полициски службеници на кои демонстрантите закачија транспарент „Criminal Government“(„Криминална влада“), барајќи да се тргне полицијата со цел протестот да продолжи кон Судот и Владата.

Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.

Полицијата му ги избриша снимките од протестот на репортерот на „Слободен печат“: Нѐ снимаш во лице, па ни ги палат автомобилите

ВО ЖИВО: Почна протестот за случајот „Монструм“ – свирежи и извици ечат низ Чаир

 

Полициски кордон ги спречува демонстрантите да продолжат кон Судот и Владата

Прочитајте и...  Филипче: Имаме тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со ковид-19

Поврзани вести

Поранешна полицајка од Минесота обвинета за ненамерно убиство за време на рутинско запирање на возило

Слободен печат

Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Слободен печат

Ново истражување носи лоши вести: Бразилскиот вид се менува за да ја намали ефективноста на вакцините

Слободен печат

Вучиќ ја назначи Невена Јовановиќ за нов амбасадор на Србија во Северна Македонија

Слободен печат

Бектеши: Законот за финансиска поддршка за исплата на плати ќе биде изгласан утре

Слободен печат

Нов опасен предизвик на ТикТок го одзема животот на дванаесетгодишно момче од САД

Слободен печат

Остави Коментар