7 C
Скопје

ВО ЖИВО | Насилство на протестите: Демонстрантите фрлаат со шишиња кон полицијата, има и повредени полицајци

Атмосферата на денешниот протест за случајот „Монструм“ станува сѐ потензична. Откако полицијата ги запре демонстрантите во близина на трговскиот центар Мавровка, демонстрантите почнаа да фрлаат со шишиња кон полициските службеници. „Слободен печат“ дознава дека во инцидентот има и најмалку двајца повредени полицајци.

Организаторите мака мачат со група од десетина маскирани лица со црна облека и фантомки на главите кои упорно иницираат судир со полицијата и провицираат насилство.

Претходно, на протестот се создаде „ѕид“ од полициски службеници на кои демонстрантите закачија транспарент „Criminal Government“(„Криминална влада“), барајќи да се тргне полицијата со цел протестот да продолжи кон Судот и Владата.

Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
Скопје, 26 февруари 2021 / Фото: Драган Митрески – СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.

Полицијата му ги избриша снимките од протестот на репортерот на „Слободен печат“: Нѐ снимаш во лице, па ни ги палат автомобилите

ВО ЖИВО: Почна протестот за случајот „Монструм“ – свирежи и извици ечат низ Чаир

 

Полициски кордон ги спречува демонстрантите да продолжат кон Судот и Владата

Прочитајте и...  Славчо најавува променливо облачно време со повремен дожд и грмежи – на планините можен снег

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар