Во владејачката коалиција се пребројуваа за изборот на Рамчиловиќ за потпретседател на Собранието

Наредната недела, најверојатно во среда на собраниска седница ќе се најде предлогот на СДСМ и ДУИ нов потпретседател на Собранието да биде независниот пратеник Зеќир Рамчиловиќ, кој неодамна ја напушти независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

Кај дел од помалите партии во Коалицијата предводена од СДСМ ваквиот предлог предизвика вистинско изненадување. Најгласни се Партијата за движење на Турците и Партијата за целосна еманципација на Ромите. Според нив Рамчиловиќ не ја заслужува оваа функција бидејќи ја девалвира и пратеничката функција, затоа што за една година сменил два до три партиски дреса.

Во собраниските кулоари се шпекулира дека по ваквата реакција на коалициските партнери владејачката СДСМ почнале да се пребројува. Кога ќе бидат сигурни дека обезбедиле 61 глас треба да го информираат собранискиот спикер Талат Џафери, кој треба да ја закаже седницата. Инаку предлагачите СДСМ и ДУИ вкупно бројат 44 пратеника, десет на ДУИ и 34 на СДСМ. Недостасуваат уште 17 гласови за да може Рамчиловиќ да биде избран со потребниот број на гласови. Рамчиловиќ и денеска не беше достапен за да објасни зошто ја напушта независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Спасовски: Со Филтер станицата во Карбинци се става крај на снабдување на населението со вода за пиење преку локални бунари

Прочитај повеќе

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција

Манчевски: Вонредната состојба завршува на 30 мај и потоа ќе се соочиме со еден вид безвластие

Слободен печат

Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе треба намерно да заразиме некои луѓе со ковид-19

Слободен печат

Кајакар ги пренесуваше во живо последните моменти од својот живот: Излезе на немирно море и не се врати (ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат