Во Србија трипати повеќе заразени оваа недела во споредба со минатата

Трипати повеќе заразени со Ковид-19 се регистрирани во Србија во оваа недела во однос на минатата поради што се полнат болничките капацитети. Тоа го изјави Верица Јовановиќ, директорка на Институтот Батут.

Таа апелираше до гражаните да бидат одговорни во спроведувањето на мерките и да ги применуваат мерките за превенција.

– Со прекин на комуникација со заразен и со примена на заштитните мерки, можеме да спречиме ширење на инфекцијата. Тоа е предуслов нашите болници да не бидат полни и на тој начин да му помогнеме на здравствениот систем и граѓаните да користат здравствена заштита што е неопходна за лекувње други болести, изјави таа за РТС.

Во Србија вчера беа регистрирани над 1.500 нови случаи на заразени.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Заев: Сакам да му помогнам на мојот македонски народ

– Зголемениот број се должи на напочитување на мерките, но пред се и на движење на луѓето и некористење на мерките при семејни собири и ноќни посети на клубови и кафеани, изјави директорката на Батут. Според неа, во училиштата во Србија има 313 заразени деца во 19 области.

Црни рекорди во Германија и САД, Белорусија поради ковид ги затвора границите

Поврзани вести

ВИДЕО: Напнато во српското собрание: Еве што му кажа Дачиќ на пратеникот Албанец

Илинка Иљоска

Заменик министерот за внатрешни работи на Косово кој е и национален координатор за сајбер безбедност пријави дека добил закани

И.И.

ВИДЕО: Солзи на „Сан Паоло“, сите фудбалери на Наполи излегоа дресови со бројот 10

Слободен печат

БиХ ќе побара екстрадиција на уапсениот мигрант од Србија

И.И.

Нови 508 случаи на ковид-19 во Црна Гора, 10 лица починаа

Слободен печат

Орбан и Моравјецки: Владеењето на правото не може да биде услов за средствата од ЕУ

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian