-5 C
Скопје

Во Скопје денеска речиси и да не можеше да се види човек без маска (ВИДЕО)

Од денеска без заштитна маска на лицето не смеете да влезете во банка, аптека, во маркет, во автобус и во сите останати затворени објекти, како и на отворените пазари и други отворени јавни површини, ако нема можност за одржување на неопходната дистанца од два метра. Ова го предвидуваат новите мерки против коронавирусот, кои Владата ги објави вчера.

Кај граѓаните, новите мерки и задолжителното носење маски предизвикаа загриженост и непријатност, пред се, од неможноста да си обезбедат маски и ракавици, а таму каде што ги има, се значително поскапи од вообичаено.

Екипата на Слободен печат денеска направи обиколка во центарот на Скопје, при што посети повеќе локации и набљудуваше дали граѓаните ја почитуваат одлуката на Владата да се носат маски пред влез во затворени објекти.

Прочитајте и...  Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

Забележавме голем број граѓани кои денеска движеа со маска, но имаше и такви кои веруваат дека не можат да се разболат од коронавирусот, па оттука, не гледаат потреба од носење на маска.

Поврзани вести

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

МИА Агенција

Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

МИА Агенција

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

МИА Агенција

За последните шест недели во светот од ковид-19 умреле половина милион луѓе

МИА Агенција

Остави Коментар