Во Кина на крајот на јули за коронавирус се тестирале 4,84 милиони луѓе дневно

Кина го зголеми бројот на тестови за коронавирус во последните неколку недели, така што на крајот на јули се тестираа 4,84 милиони луѓе дневно, изјави министерот за индустрија и информатичка технологија, Ванг Џианпинг.

Тој изјави дека речиси 5.000 медицински установи и 38.000 техничари спроведуваат масовни тестови за коронавирусот ширум Кина, пренесе Си-Ен-Ен.

Во Кина досега се заразени 88.328 лица со корона, додека починале 4.677, според податоците на универзитетот Џонс Хопкинс.

Прочитајте и...  Моди: Индија ќе произведе вакцини со цел да му помогне на целиот свет

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат