Во Чикаго масовни грабежи и пукање, над 100 лица уапсени (ВИДЕО)

Поради објавата на социјалните мрежи, во тоа подрачје се испратени 400 полицајци, а ги дочекаа каравани луѓе кои пристигнале со автомобили, рече тој.

Полицајците во Чикаго отворија оган врз разбојници и уапсија повеќе од 100 хулигани откако денеска во голем број нападнаа луксузен трговски кварт, кршејќи ги прозорците и судирајќи се со часови со силите на редот.

Началникот на полицијата Дејвид Браун оцени дека станува збор за „чист криминал“, а градоначалничката Лори Лајтфут нагласи дека инцидентот се разликува од „оправдан бунт“ кој изби по смртта на Џорџ Флојд, кој на 25 мај беше убиен од страна на полицајци во Минеаполис.

„Ова не беше организиран протест. Ова беше инцидент од чист криминал“, рече Браун на конференцијата за новинари.

Повредени се најмалку 13 полицајци, а со огнено оружје се ранети и еден чувар и цивил, додаде тој.

Прочитајте и...  ОЈО ги отфрли кривичните пријави за работењето на ТЕ-ТО

На социјалните мрежи се објавени слики од искршени излози и луѓе како бегаат со разни работи украдени од продавниците. Повеќето инциденти се случија на Авенијата Мичиген, во луксузниот квар познат како Величествена милја.

Луѓето биле привлечени од објавите на социјалните мрежи во кои се поттикнува на грабежи во центарот на градот откако избија напнатости поради тоа што полицајци пукаа на вооружено момче, рече Браун.

Додека полицијата го испрашувала уапсениот 20-годишен осомничен, тој побегнал, пукајќи врз полицијата која го бркала, рече тој. Полицијата возвратила и го погодила. Момчето е во болница и се очекува да преживее.

Прочитајте и...  Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

„По пукањето се собраа повеќе лица.. Страстите вечерта се разгореа, поттикнати од дезинформации“, рече Браун.

Поради објавата на социјалните мрежи, во тоа подрачје се испратени 400 полицајци, а ги дочекаа каравани луѓе кои пристигнале со автомобили, рече тој.

Кога полицајците уапсија еден маж кој се обидел да побегне со каса, врз нив е пукано од возило во движење, на што тие одговориле, рече тој.

Браун вети дека полицијата ќе ги загуши нередите.

 

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска