Визуелна уметност: Проектот „А-Реакција“ на Марија Павловска имаше двојна презентација

Визуелната авторка Марија Павловска, која живее и работи на релација Скопје-Њујорк, овие денови имаше две презентации на својата уметничка работа. На 15 декември во Кинотеката на РСМ се одржа арт-презентација, која беше проследена со лајв-стриминг, на проектот „А-Реакција“, реализиран во „Мана контемпорари“ во Њујорк. На презентацијата учествуваа и соработниците во проектот, историчарот на уметност Горанчо Ѓоргиевски од Националната галерија на РСМ и фотографот Кервин Кендал Вилијамсон од САД.

Втората презентација, исто така онлајн, се одржа на 17 декември во разговор со Ајлин Камински од Њујорк. Камински дипломирала на Универзитетот Аделфи и е истакнат колекционер на современа уметност, интерес што го негува од 1990 година. Фондацијата на семејство Ејлин С. Камински (ЕСКФФ) е програма за престој на уметници за локални, национални и меѓународни уметници и студенти во средната кариера. Мисија на фондацијата е да обезбеди стипендија за материјали, грантови, едукативни програми, можности за изложба, посета на професионалци и студиски простор во средина што промовира самораст, поттикнува дијалог и соработка помеѓу уметниците, каде што е безбедно да се експериментира и да се преземат креативни ризици.

Авторката Марија Павловска во нејзината 20-годишна уметничка практика ја истражува уметноста користејќи ги поларните црно-бели бои и се истакнува со специфичен експресивен стил, кој е единствен, како кај нас (Балканскиот регион), така и на меѓународно ниво. Делата на авторката се составени од впечатливи, непостојни потези – опфаќаат поларни спротивности: светло и темно, полно и празно, црно-бело. Формите на делата на Павловска се развиваат од слика или цртеж до видео и инсталација.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 61, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 19-20 декември 2020)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот