ВИДЕО | Вучиќ гневен на хрватските медиуми: Донесете ги и Пленковиќ и Милановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ/Фото: Jure Makovec / AFP / Profimedia

Претседателот на Србија Александар Вучиќ утринава даваше изјави за новинарите на едно градилиште во Србија. 

Хрватски Индекс пишува дека Вучиќ има „цела дружина лојални режимски новинари“ кои му сервираат прашања по негова желба, дополнително зачинети со личниот став на новинарите на теми кои, се разбира, целосно се поклопуваат со ставот на Вучиќ.

„Хрватските медиуми продолжуваат да Ве напаѓаат“, започна новинарката, толкувајќи го насловот на еден хрватски дневен весник за случајот во Србија, каде човек со багер ги нападна луѓето кои протестираа против отворање на рудник за литиум, што Вучиќ го опиша како „негово уставно право“.

„Некои медиуми во Хрватска одат чекор понатаму и споделуваат совети до српската опозиција како да Ве соборат“, вели новинарката.

Почна да зборува за Хрватите, Пленковиќ, Милановиќ, хрватските медиуми

Што се однесува до Хрватите, треба да ги донесат Пленковиќ, Милановиќ и сите нивни весници – сите заедно не освоија гласови како мене. А омразата што ја фрлаат секој ден ми кажува колку сум во право и колку добро работам за Србија. Прво, овој човек никогаш никого не згазил. Ова е ваше шоу и ова е лицемерие од најлош вид, рече Вучиќ.

Тој потоа објасни дека проблемот не е кај човекот кој го управувал багерот, туку кај демонстрантите.

Второ, овој човек не го окупираше мостот со машините, туку Зеленовиќ (опозициски политичар и поранешен градоначалник на Шабац) го окупираше мостот со машини и се качи на трактор, па се качи на знак, вели тој.

„Ми велат дека лаам“

Што се однесува до Хрватите, тие се загрижени за мојата изјава – затоа велат: „Вучиќ лае“, вака, онака. Што да правам. Ако Вучиќ лае, немаше да употребувате такви изрази. Изгледа сте загрижени за тоа што би кажав, дека и со овие нови набавки и се што имаш добиено од американците и германците не можете ни да сонувате да бидете појаки од Србија, а ние се радуваме на вашиот успех, воопшто не кукаме за тоа, само нека ви дадат. Ние немаме проблем. Само не го запирајте нашиот развој, нашата армија и се друго. Ништо повеќе од тоа. И ние сакаме најдобри можни односи со вас, додаде Вучиќ.

Видео на денот