ВИДЕО | „Слободен печат“ од Киев: Пристигнаа Макрон, Шолц и Драги

Емануел Макрон во Киев/ Фото EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Специјалната известувачка на „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“ од Украина, Кристина Атовска го сними францускиот претседател Емануел Макрон кој пред неколку часа заедно со германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот претседател Марио Драги пристигнаа во Киев.

Макрон ги поздрави новинарските екипи кои го чекаа пред хотелот.

Тројцата најмоќни лидери од ЕУ се очекува да се сретнат со украинскиот претседател Володомир Зеленски, каде ќе разговараат за бројни теми.

Марио Драги во Киев/ Фото EPA-EFE/LUDOVIC MARIN /
Олаф Шолц во Киев/ Фото EPA-EFE/LUDOVIC MARIN /
Емануел Макрон во Киев/ Фото EPA-EFE/LUDOVIC MARIN /
Видео на денот