4 C
Скопје

ВИДЕО: Ски центрите Попова Шапка и Маврово успешно ја поминуваат „ковид сезоната“

Искуствата со ваучерите се позитивни. Тие се искористија во месеците октомври, ноември, декември кога е таа меѓусезона. Капацитетите успеавме да ги исполниме со гости, изјави за Утрински брифинг Огњан Циговски, директор на центарот Маврово.

Првиот снег кој што беше за празниците го заобиколи Маврово, температурите не дозволија да работи системот за заснежување, но од минатата недела топовите работат и веќе во функција е скицентарот, вели Циговски и додава дека има доста договори со туроператорите и 50% од гостите се од Косово и Албанија додека останата половина се домашни гости.

-Бројката на гости не е занемарлива. Главни двигатиели на нашата сезона се викенд куќите, некаде околу 1.700. Тие се нашите гости број 1. Тие се моторот на позитивниот тренд на Маврово. Може да се забележи дека секоја година се градат викендици, цените на земјиштето пораснаа. Ние преживеавме за време на ковидов, Маврово се наоѓа на позитивната нула, што е добро за целото туристичко место.

Прочитајте и...  Заев: Добивање државјанство со сведоци е неприфатливо, да најдеме издржано решение

-Ски центарот Попова Шапка беше спремен на време. Капацитетот беше пополнет, можеби некогаш се створи и гужва поколу ски лифотвите заради технички проблеми, но сите тие беа навремено отстранети. Година 90% беа домашни посетители, што кажува дека сезоната поминува добро и успешно, изјави во Утрински брифинг Живе Алексовски, заменик директор на центар Попова Шапка.

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар