29 C
Скопје

Tag : Попова шапка

Вести Македонија

Најмногу дожд во Лазарополе, најстудено на Шапка

Слободен печат
Во изминатите 24 часа најмногу дожд, 14 литри на метар квадратен, наврнал во Лазарополе, во Охрид и Дебар се измерени 8 литри, во Претор и...
Македонија

Новиот снег на Попова Шапка ќе овозможи ски-сезона до средината на април

Новите врнежи од снег овие два дена на Попова Шапка ќе овозможат ски-сезоната да биде продолжена барем уште една недела.  Од ски-центарот соопштија дека љубители...
Останатo Спорт

Кацарски четвртопласиран на Попова Шапка, на половина пат од олимписката А норма

Слободен печат
Македонскиот најдобар сноубордер, Александар Кацарски на Сноуборд Купот на Попова Шанса оствари одличен резултат. Тој го постигна вториот најдобар резултат во нашата сноуборд историја и...
Вести Македонија Слајдер

На Попова Шапка измерени – 9 степени, максималната температура ќе достигне 16 степени

Слободен печат
Изутринава се измерени минусни температури во повеќе места во земјата. УХМР соопшти дека најстудено било на Попова Шапка каде се измерени – 9 степени, потоа...
Вести Македонија Слајдер

Најстудено на Попова Шапка, утрово 11 степени под нула

Слободен печат
Попова Шапка утрово во 7 часот е со најниска температурата, -11, а температури под нулата се измерени и во Маврово и Крушево (-6), во Пожар...
Вести Македонија

Најмногу снег во Маврово, најстудено на Попова Шапка

Слободен печат
Во текот на ноќта и утрово се задржа облачно со врнежи, кои беа претежно од снег. Поголеми количества воден талог до 1 часот имаше во...
Вести Македонија

Попова Шапка може да достигне и сто дена ски-сезона, нов снег овие два дена

Слободен печат
Ски центарот Попова Шапка до денеска има 80 дена со снег во кои работеле ски-лифтовите и жичниците, односно се одвивала скијачката сезона. Овие два дена...
Вести Македонија

Иницијатива за спас: Единственото решение за Попова Шапка е да биде самостоен правен субјект

Слободен печат
Попова Шапка е локомотива. Имам информации од надлежните дека зимава дневно остварува по околу 500 илјади денари промет што не се памти последниве 20 години....
Вести Македонија Слајдер

Најмногу снег и најстудено на Попова Шапка

МИА Агенција
Висината на снежната покривка на Попова Шапка изнесува 37 сантиметри, а таму изутрина во 7 часот е измерена и најниската температура во државава од  –...
Вести Македонија

Нема оттуѓување: МО не отстапува од реконструкција на поранешната караула на Попова Шапка

Слободен печат
Објектот на Попова Шапка во сопственост на Министерството за одбрана (МО) што веќе неколку години е во, речиси, руинирана состојба ќе остане во сопственост на...