ВИДЕО: Сите гафови од посетата на Меркел во Тирана

Германската канцеларка Ангела Меркел на посета во Тирана со албанскиот премиер Еди Рама/ Фото EPA-EFE/Malton Dibra

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигна од Белград во Тирана, каде се сретна со албанскиот премиер Еди Рама.  

Социјалните мрежи блеснаа, но не поради официјалниот дел од состанокот, туку поради серијата гафови што се случија пред почетокот на тет-а-тет разговорот во Палатата на бригадите, пред кој беше организиран свечен пречек. 

Најпрво, бравата на автомобилот со кој пристигна Меркел за средбата со Рама беше блокирана или пак возачот заборави претходно да ја отклучи вратата, па телохранителот беше фатен како тропа на вратата и се бори да ја отвори.  

Ова веднаш беше проследено со непријатен поздрав на Рама и Меркел. Имено, поради пандемијата на коронавирус, Ангела Меркел со сите се поздравува со тупаница, а видно возбудениот Рама ентузијастички ја подаде раката кон неа. По неколку моменти непријатна тишина, успеаја некако да се поздрават. 

Потоа следеше нов гаф за време на интонирањето на химната. Меркел поради здравствената состојба имаше кажано дека ќе седи за време на химните, но корисниците на социјалните мрежи беа збунети зошто и албанскиот премиер Рама седна за време на химните. 

Германската канцеларка Ангела Меркел на посета во Тирана со албанскиот премиер Еди Рама/ Фото EPA-EFE/Malton Dibra

Меркел стигна во Тирана, првата средба е со Рама

Видео на денот