Tag : ангела меркел

Вести Македонија

Честитки од Заев до Меркел по повод нејзиниот 15-годишен мандат како канцелар

И.И.
Премиерот Зоран Заев вечерва на Твитер и упати честитка на Ангела Меркел по повод одбележувањето 15 години како канцелар на СР Германија. -Честитки за нашата...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Меркел ги опомени и предупреди Германците: Доаѓа тешка зима!

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека претстои тешка зима, две недели откако беше воведено делумно затворање на земјата кое е планирано да трае еден месец...
Вести Свет

Меркел: Планот за заеднички пазар на Западен Балкан е важна пресвртница

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека планот за создавање на заеднички регионален пазар на Западнобалканската шесторка, што беше усвоен денеска на Самитот во рамките на...
Вести Свет Слајдер

Меркел со честика до Бајден: САД остануваат најважен партнер на Германија и на Европа

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел му честиташе на Џозеф Бајден за победата на претседателските избори во САД. Таа рече дека Европската Унија (ЕУ) и САД мора...
Вести Македонија Слајдер

Влада: Нема потреба од анекс на Договорот со Бугарија

Лука Андреев
Во текот на денов премиерот Зоран Заев ќе оствари телефонски разговор со канцеларката Ангела Меркел и ќе се дискутира пристапниот процес на земјава во ЕУ,...
Вести Ви Препорачуваме

Меркел се обрати на јавноста: Заборавете на забави и на масовни дочеци на Нова година

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел апелира до граѓаните на дисциплинирано однесување и придржување до новите мерки на затворање што се воведени од денеска и ги урна...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Меркел ја затвора Германија, карантин од 2 ноември

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел се обрати на германската јавност откао на состанокот со премиерите од сојузните држави договори карантин кој на сила стапува од 2...
Вести Свет Слајдер

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен печат
Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека германскиот здравствен систем би можел да дојде до колапс, доколку бројот на новозаболени со ковид-19 продолжи неконтролирано да расте. Таа...
Вести Свет

Во Европа рекорден број заразени од Ковид-19, се воведуваат построги мерки

Илинка Иљоска
Европа, соочена со вториот бран на коронавирус, го надмина прагот на 250.000 смртни случаи. За една недела се забележани повеќе од 8.000 смртни случаи, што е...
Вести Свет

Меркел го откажа самитот на ЕУ за Кина закажан за ноември во Берлин

Слободен печат
Неформалниот самит на Европската Унија (ЕУ) за политиката за Кина, што беше закажан за 26 ноември во Берлин, е откажан поради пандемијата, изјави германската канцеларка...