13 C
Скопје

Tag : ангела меркел

Вести Свет

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека е потребно да продолжи дијалогот со Русија, и покрај постојните разлики во односите со таа земја. Канцеларката Меркел ова...
Вести Свет Слајдер

Меркел признава: Грешевме, но и германскиот перфекционизам е виновен за тешкотиите со ковид-19

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел оцени дека тешкотиите со кои се соочува нејзината земја за време на пандемијата на коронавирусот, од бавното спроведување на вакцинацијата до...
Вести Свет Слајдер

Меркел со порака до Германците: Се гледа светло на крај на тунелот, вакцините нудат излез од кризата

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска им порача на Германците дека се „гледа светлост на крајот од тунелот“ и дека „овој вирус ќе се победи“, само...
Вести Свет Слајдер

Ангела Меркел најави порестриктивни мерки во Германија во пресрет на Велигден

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел утрово соопшти дека Германија ги заострува рестриктивни мерки за борба против коронавирусот во пресрет на Велигден. Таа соопшти дека досегашните рестрикции...
Вести Свет Слајдер

Меркел ќе понуди нов план за корона-кризата во Германија – „локдаун” до мај

Слободен печат
Британските медиуми дојдоа до најновиот нацрт-план за затворање на Германија поради кризата со коорнаворусот, а е подготвен од канцеларијата на канцеларката Ангела Меркел. Препораката за...
Вести Свет Слајдер

Анкета на „Форса“: Пад на поддршката за партијата ЦДУ на Ангела Меркел

Слободен печат
Поддршката за конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел падна на најниско ниво за една година, покажува новата анкета на „Форса”. Германците се разочарани од владината...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ЦДУ на Меркел разнишана на „генералната проба“ за изборите во септември

Митко Билјановски
Владејачката Христијанско-демократска унија на канцеларката Ангела Меркел претрпе катастрофален пораз на изборите во два клучни региона во Германија, чии резултати се важен показател за расположението...
Вести Ви Препорачуваме Свет Слајдер

Локални избори во две германски покраини: ЦДУ и Меркел на тест во Баден Виртемберг и Рајна Палатинат

Слободен печат
Тест за канцеларката Ангела Меркел и владеачката партија во Германија – конзервативната Христијанско-демократска унија (ЦДУ). Вака ги опишуваат денешните локални избори во двете германски покраини...
Вести Свет Слајдер

Меркел сака од 8 март во Германија да се ублажат некои епидемиолошки мерки

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел на утрешната нова средба со премиерите на 16-те германски покраини, ќе предложи од 8 март да се ублажат ограничувањата за социјални...
Вести Свет Слајдер

Меркел со најава по Самитот на ЕУ: Дигитален сертификат за вакцинација веројатно до летниот период

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека дигиталните сертификати за вакцинација што ќе овозможат на луѓето да патуваат во Европа, и покрај пандемијата на коронавирусот, веројатно...