ВИДЕО | При поправка на канализација во Рим пронајдена статуа на Херкул

Фото Фејсбук

При поправка на канализациониот систем под еден парк во Рим, пронајдена е античка римска статуа на Херкул, која најверојатно датира од римскиот царски период (27 п.н.е. до 476 г. н.е.).

„Ова место ни приреди големо изненадување: мермерна статуа во природна големина. Поради палката и наметката од лавовска кожа, знаеме дека станува збор за фигура што го претставува Херкул“, објави на Фејсбук Археолошкиот парк Апија Антика.

Статуата е откриена при работа на канализациони цевки кои се урнати предизвикувајќи клисури и лизгање на земјиштето. Работниците ископувале на длабочина од 20 метри и нивните активности, како што често се случува во Рим, биле надгледувани од археолози, пишува „Гардијан“.

Ваквите наоди не се изненадувачки за подрачјето на Италија, лулката на дрвеното Римско Царство. Во ноември минатата година беше откриена неверојатна група бронзени статуи кои биле зачувани во калта илјадници години. Археолозите открија 24 статуи под урнатините од кал на античка бања во Сан Касијано деи Бањи, град на врвот на ридот во провинцијата Сиена.

Статуите ги прикажуваат Хигиеја, Аполон и други грчко-римски богови и се проценува дека се стари околу 2300 години. Повеќето од статуите пронајдени под бањите, заедно со околу 6.000 бронзени, сребрени и златни монети, датираат помеѓу 2 век п.н.е. и 1 век од нашата ера. Во тој период областа преминала од етрурско во римско владеење.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот