ВИДЕО ПРЕМИЕРА | „Политиканти“ на „Слободен печат“, гостин Љубомир Фрчкоски: Светот запаѓа во нова блоковска поделба во која жртва се човековите права

Видео поткаст „Политиканти“ на Слободна ТВ

Гостин во новото издание на Политиканти е амбасадорот на РС Македонија во ОН, Љубомир Фрчкоски со кого домаќините на подкастот, Сашо Ордановски и Борјан Јовановски разговараа за состојбите на меѓународната политичка сцена, а не на домашни теми со оглед на неговата функција.

Меѓународната политичка сцена делува доста хаотично, а во центарот на тие случувања се Обединетите нации.

– Со две војни, со агресивната војна на Русија во Украина овде е настанат шок. Цела година не можат да се изнесат со тоа како една земја од петте постојани членки на Советот за безбедност отворено ги крши клучните одредби од Повелбата, а и понатаму се однесува како ништо да се случило, продолжува да биде членка, да поднесува резолуции, да кандидира членови. Имаше еден шок, кој се протегнува веќе втора година – вели за Политиканти амбасадорот Фрчкоски.

Тој додава дека во ООН не знаат веќе како да се однесуваат откако се обидоа со силни резолуции, бидејќи Советот за безбедност е блокиран поради руското вето и таму веќе речиси ништо не може да се направи освен што се дебатира. Фрчкоски додава дека Генералното собрание на ООН ја компензира оваа блокада со некакви резолуции и дека постои мобилност на 140 земји кои ја осудуваат Русија поради оваа агресија. Но, појаснува Фрчкоски, резолуциите на ГС на ОН се необврзни и со нив не може да се направи ништо ефективно.

Целото интервју со амбасадорот Љубомир Фрчковски погледнете го во продолжение:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот