9.2 C
Скопје

ВИДЕО: Права инспирација за сите, тенисерска со осум прсти до Грен слем!

Таа е првата тенисерка која успеа да стигне до Грен слем турнир со ваков вид на проблем – родена е со вродена аномалија, поради која има само четири прсти на двете раце, три на едната и четири на другата нога.

Во ваква ситуацијата многумина би се откажале од спортот, но не и Франческа Џонс, 20-годишна тенисерка која помина 10 операции и чиј најдобар пласман е 241 место на ВТА-листата.

Во својата кариера заработи околу 100.000 долари од омилениот спорт, има пет ИТФ-титули, а сега го привлече вниманието на светската јавност, со увертира за „Австралија опен“, чиј пласман го обезбеди преку квалификациите.

– Стојам на она што веќе го кажав, а тоа е дека гледам позитивно на мојот недостаток и се обидувам на некој начин да ја направам моја предност. Никогаш не ме обесхрабруваше аномалијата, морав да работам многу повеќе физички поради тоа. Лично, мојот предизвик беше да се доведам во таква форма за да го намалам ризикот од повреда на минимум. Мојот баланс низ стапалата и потпетиците е далеку поразличен – рече Џонс.

Часови и часови поминати во теретана

– Со мало стегање и лесен рекет, не размислувам да го променам тоа затоа што досега функционираше. Мислам дека поминав многу повеќе време во теретана за да создадам сила која ќе ги поддржува моите мускули и ќе ги надомести недостатоците – додаде таа.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Триумф за Пандев и Џенова, Наполи даде експресен гол па прими три од Верона

Од психолошка гледна точка, не ѝ беше лесно да се подготви за квалификациите за „Австралија опен“.

– Неколку дена пред мојот прв меч, разговарав со тренерот и му реков дека прстите ми замрзнаа додека бев во Велика Британија и дека не можам да играм „форхенд“ правилно. Тоа е мојот најдобар удар, па затоа имав поблаг напад на паника, да бидам искрена. Прстите ќе ми се исечеа поради тоа и не можев да го користам моето најсилно „оружје“. Навистина работев многу за време на паузата. Јас сум перфекционист и многу се грижам за секој детал, така што секогаш размислувам зошто не погодив добро „форхенд“ или не отсервирав како што треба – додаде тенисерката.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Атлетико сигурно чекори кон титулата, падна и Валенсија

Кога имала само осум години, лекарите ѝ рекле дека да заборави на тенисот. Сега можат да видат пред ТВ екраните на „Австралија Опен“ како тие згрешиле во нивната проценка.

Најтрофејниот олимпиец секојдневно се бори со депресијата

Поврзани вести

ВИДЕО: Атлетико сигурно чекори кон титулата, падна и Валенсија

Слободен печат

Швеѓаните ја растурија Русија, Франција е силна и без Карабатиќ

Слободен печат

Арсенал замената за Озил ја најде во Реал Мадрид

Слободен печат

Хит фотка: Стоилов и Пешевски во друштво на дебелкото од Конго

Слободен печат

Египет и Парондо одат според планот, реми со Словенија за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Солскјер конечно го победи Клоп, Фернандеш го исфрлли Ливерпул од ФА купот

Слободен печат

Остави Коментар