ВИДЕО: Погледнете каков хаос направи ураганот Ида за само еден час

Њу Орлеанс на удар на Ида/Фото: Patrick T. FALLON / AFP / Profimedia

Ураганот Ида во неделата ја погоди американската сојузна држава Луизијана, југозападно од Њу Орлеанс, како ураган од 4. категорија, објави Националниот центар за урагани во Мајами.

Ураганот донесе со себе максимални ветрови од околу 240 километри на час, кога го погоди брегот по преминувањето на Мексиканскиот залив, додава НЦУ.

Моментално најголемата измерена брзина на ветрот изнесува 249 км/час и ако се зголеми за само 10 км/час, Ида ќе се претвори во ураган од 5. категорија.

Ураганите со таква сила, еден степен помалку или повеќе обично предизвикуваат катастрофални последици, додава НЦУ, и предупреди на висока плима и можни поплави.

Ида го погоди брегот во близина на Форт Форчон, 16 години по ураганот Катрина која го уништи ова подрачје на југот на САД.

Безбедносните камери на противпожарната служба во Делакроа во сојузната држава Луизијана забележаа што направи ураганот Ида за само еден час.

Видео на денот