ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Фото: Screenshot/YouTube

Импровизиран лесен авион што се урна во регионот на Волга во руската република Татарстан, при што загинаа две лица, очигледно бил киднапиран, изјави денеска извор од локалната полиција.

“Според прелиминарните податоци, авионот бил грабнат од две лица од аероклубот Алеметиевск. И двајцата загинаа”, рекол изворот за ТАСС.

Според изворот, лесниот авион се урнал веднаш по полетувањето, на околу 900 метри од пистата на аеродромот Поима.

Видео на денот