ВИДЕО: Моментот кога полицијата ја разби толпата пред Собранието

Фото: ТВ 24 / принтскрин

Тензии, насилство, инциденти и апсења беа видени вечерва пред Собранието, на протестот организиран од опозицијата против франускиот предлог. Откако помала група демонстранти ја урна заштитната ограда и се најде лице в лице со кордонот полицајци пред влезот во зградата, демонстрантите почнаа да фрлаат со секакви предмети кон специјалците и кон Собранието.

По околу половина час, полицијата доби наредба да ја потисне толпата, а моментот кога специјалците тргнуваат во „јуриш“ го забележа камерата на Телевизија 24:

Според неофицијални информации, на вечерашниот протест пред Собранието се повредени неколкумина полицајци, а приведени се четворица демонстранти.

Видео на денот