20.8 C
Скопје

ВИДЕО: Мистериозен монолит сега се појави и во Турција

Турските власти ја истражуваат појавата на мистериозниот монолит на југоистокот од земјата, извести Ројтерс.

Металниот блок со стар турски натпис „Гледај во небото, види ја месечината“ го пронашол еден фармер во петокот во провинцијата Шанлиурфа.

Три метри високиот монолит е откриен во близина на светското културно наследство наречено „Göbekli Tepe“ кое е под заштита од УНЕСКО, а во кое постојат мегалитски градби од 10 илјади години пред новата ера, кои датираат илјадници години пред Стоунхенџ.

Турските власти известија вчера дека ги прегледале снимките од надзорните камери со цел да му влезат во трага на возилото кое можеби го пренесувало монолитот.

Многу мистериозни монолити се појавуваа во различни делови во светот во последните неколку месеци, а еден од последните, кој привлече големо внимание, се појави минатиот месец во Торонто.

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар