ВИДЕО: Милан и Њукасл одиграа без голови, Лајпциг стартуваше со победа во ЛШ

фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DELLA VALLE

Официјално започна фудбалската сезона во Лигата на шампионите, во првото коло од групата „Ф“ Милан пред своите навивачи на „Сан Сиро“ ремизираше без голови (0:0) против Њукасл.

Во рамките од групата „Г“ Лајпциг ја оствари својата прва победа во елитното клупско натпреварување на гостувањето кај Јанг Бојс со 1:3.

Уште во третата минута Германците поведоа со голот на Симакан, а Швајцарците израмнија во 33 минута преку Елиа.

Гостите ја вратија минималната позитива во 73 минута благодарение на погодокот на Шлагер.

Конечниот епилог на стадионот во Берн беше поставен во судиското надополнување (90+2`) со голот на Сеско.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот