ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Стеван Цаневски: Очекував 3 порази, но не очекував да се срамиме од играта на ракометарите

Стеван Цаневски/ Фото Драган Митрески/ Слободен печат

Македонската ракометна репрезентација оствари пласман за заборав на актуелното Светско првенство. Нашите рекометари во групната фаза одиграа три мошне лоши натпревари, примајќи голем број на голови. На дуелите коишто се одиграа во Полска, присуствуваше уредникот на порталот Екипа, Стеван Цаневски, кој виденото им го пренесе на гледачите на Слободен печат.

– Има многу фактори, некако сè се собра сега. Тоа подмладување на репрезентацијата, што на сите им се случува на нас најтешко ни паѓа. Но тоа никако не смее да биде изговор, бидејќи од една страна имаме млади играчи, но тоа не смее да биде главната причина за да ги губиме натпреварите со по 10 гола разлика. Искрено очекував три порази пред почетокот на првенството, но не очекував да се срамиме од својата игра – вели Цаневски.

Најпоразително од сè, според уредникот на екипа.мк, е тоа што на првенството не видовме особен квалитет кај младите играчи, кои во иднина се очекуват да го понесат товарот на играта во репрезентацијата.

Целото интервју со Стеван Цаневски можете да го проследите на следниот линк:

Видео на денот