ВИДЕО| Хамас му даде ултиматум на Израел: Тел Авив е следната мета ако не ги повлечете војниците

Фото:: Архива

Палестинските групи за отпор во Газа му дадоа ултиматум на Израел да ги повлече своите сили од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Убадиа во „окупираниот источен дел на Ерусалим од страна на Ал-Кудс“ и се заканија дека ќе го рекетираат Тел Авив.

Палестинските групи за отпор во Газа му дадоа ултиматум на Израел да ги повлече своите сили од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Убадиа во „окупираниот источен дел на Ерусалим од страна на Ал-Кудс“ и се заканија дека ќе го рекетираат Тел Авив.

Овој ултиматум за повлекување на израелските војници од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Убадиа како и за ослободување на притворените Палестинци, беше потврден од Абу Убаида, портпарол на военото крило на Хамас, синоќа, но ултиматумот беше повторено денес, со пропагандни снимки кои покажуваат подготвени ракети.

 

Хамас кој управува со Газа, тврди дека денеска биле испукани 137 ракети во период од само пет минути во очигледен обид да се спротивстават на одбранбениот систем, пренесуваат израелските медиуми.

Помалку од еден час подоцна, две жени, една Израелка и странски државјанин кој работел во Израел.

Судирите меѓу Израел и палестинските екстремистички организации во Појасот Газа ескалираа денес, а Министерството за здравство, со кое управува Хамас, вечерва објави дека во последните 24 часа биле убиени 28 лица, а 152 биле ранети.

Десет деца и една жена беа меѓу убиените, главно во израелски воздушни напади.

Израелската армија тврди дека 16 жртви биле екстремисти и дека некои палестински цивили можеби биле убиени во експлозија на неправилно истрелани ракети.

Видео на денот