ВИДЕО | Гвинет Палтроу го победи пензионерот на суд, побара само 1 долар отштета

Фото: EPA-EFE/Rick Bowmer / POOL

Актерката Гвинет Палтроу победи во судскиот спор против лекарот во пензија Тери Сандерсон, кој трвдеше дека се забила во него додека скијала. Поротата во Ута вчера утврди дека Палтроу не е одговорна за повредите со кои се здобил лекарот, на скијачката патека во луксузното одмаралиште Парк Сити, објави „Ројтерс“.

Тери Сандерсон, лекар во пензија, претрпел потрес на мозокот и четири скршени ребра во инцидентот кој се случил во 2016 година. За потсетување, тој тврдеше дека повредите довеле до трауматски повреди на мозокот и барал повеќе од 300.000 долари отштета од Палтроу.

Фото: EPA-EFE/Rick Bowmer / POOL

Тој изјавил дека жената, за која подоцна дознал дека е Гвинет Палтроу, скијала без контрола и дека налетала на него одзади. Пријателот на Сандерсон сведочел дека видел како актерката се удрила во лекарот.

Палтроу, од друга страна, пак, изјавила дека таа не ја предизвикала несреќата и дека всушност Сандерсон ја удрил неа во грбот.

Фото: EPA-EFE/Rick Bowmer / POOL

Поротниците во овој случај се договарале два часа откако ги сослушале доказите. Тие застанале на страна на актерката, прогласувајќи го Сандерсон виновен. Актерката за надомест барала симболичен еден долар отштета, одлука која судот ја одобрил.

„За себе сакам само еден долар, а нека се исплатат адвокатите“, изјавила Палтроу.

Фото: EPA-EFE/Rick Bowmer / POOL

Актерката по судењето изјавила дека е задоволна со исходот.

„Се чувствувам дека овие лажни обвинувања го загрозија мојот интергитет. Задоволна сум со исходот и ја почитувам напорната работа на судијата Холмберг и поротниците и им благодарам на нивната внимателност во водењето на целиот случај“, изјавила Гвинет.

Фото: EPA-EFE/Rick Bowmer / POOL

По излегувањето од судницата, Палтроу го допрела Сандерсон за рамото и нешто му шепнала. Тој подоцна на новинарите им открил дека му рекла:

„Ви посакувам секое добро“, и изјавил дека била многу љубезна.

Гвинет Палтроу повикана на суд: Актерката повредила пензионер при скијање

Гвинет Палтроу повикана на суд: Актерката повредила пензионер при скијање

ВИДЕО | „Се наби на мене и ми влезе меѓу нозете“: Вознемирувачко сведочење на Гвинет Палтроу на суд

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот