5 C
Скопје

ВИДЕО | Георгиев: Барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за Македонците

„Несомнено, политичката ситуација ќе има влијание на работата на Заедничката историска комисија, но, и покрај тоа, убеден сум дека таа треба да продолжи. Работите можат да се случат само преку дијалог, преку разговори“, изјави во интервју за „Слободна зона“ на телевизија ʺЕвропа“ копретседателот од страна на Република Северна Македонија професор Драги Георгиев.

Тој прецизираше дека средбата ќе биде онлајн поради пандемијата.

„По ветото од страна на Бугарија, се интензивираа негативните коментари кон неа. Веќе има притисок врз комисијата да се прекинат разгововорите. Општеството е разочарано и бесно поради оваа постапка на Бугарија. Политички нема таков притисок, но од медиумите и општеството е навистина голем. Тоа се чувствува, но како што реков, јас сум за продолжување на нашата работа “, додаде тој.

Прочитајте и...  Николоски: Од наредната недела ќе собираме потписи за укинување на Законот за попис, ни требаат 10.000, очекуваме 100.000

Професорот Георгиев објасни дека притисокот не е насочен само кон прекинување на работата на Комисијата.

Барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за Македонците. Освен тоа, радикалите се обидуваат да ја зголемат недовербата кон Бугарија, тоа ќе се одрази на членовите на македонската страна на комисијата. Во овој момент, ќе биде многу тешко да се постигне согласност, во таквата атмосфера ќе биде тешко да се разговара“, коментираше тој, визирајќи на убедувањата на македонските историчари.

Заев: Не сме далеку од договор со Бугарија!

Терминот ʺзаедничка историја“ е нешто за кое ние со бугарските колеги не сме согласни во толкувањето. Според нив, историјата до 1944 година се однесува само на еден народ – бугарскиот. Тоа за нас целосно неприфатливо. Формирањето на македонската нација започнала и пред тој датум. Не можеме да кажеме дека до 1944 година историјата е само на бугарскиот народ, ние исто така имаме своја историја, свои личности, култура што ни дозволува да ги бараме своите корени. Јас исто така не сум согласен со тоа“, изјави тој.

Прочитајте и...  „Тајмс": САД запленија руски ракетен систем „Панцир Ц-1" во Либија

Професор Георгиев повика историскиот спор да не влијае на политичките односи меѓу двете земји.

„Нашата историја е силно испреплетена, имаме многу заедничко и затоа барањето да се прифати само еден расказ, само една вистина, е неприфатливо“, рече тој.

Бугарскиот министер Георгиев: Ако Скопје не ги почитува партнерите, тешкотиите ќе се множат!

Поврзани вести

Дилеми кај северните соседи: Србија размислува за враќање на задолжителниот воен рок и за електронско војување

Слободен печат

Инспекција упадна во АстраЗенека во Белгија: Дали дозите им ги продаваат на Британците?

Слободен печат

„Тајмс”: САД запленија руски ракетен систем „Панцир Ц-1″ во Либија

Слободен печат

Индискиот премиер Моди со најава: Ќе произведеме многу повеќе вакцини

Слободен печат

План за Брисел: Европскиот Парламент ќе прави сопствен центар за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Спасовски: Приведени 4 лица за Јавна соба – двајца велешани, еден битолчанец и еден од Штип

Слободен печат

Остави Коментар