ВИДЕО: Додека Европа се соочува со пеколот, во Бразил паѓа снег

Фото: Јутуб

Најмалку 13 градови во Бразил деновиве беа погодени од голем студен бран. Локалните медиуми пренесуваат дека овој необичен временски феномен е последица од големата воздушна маса која влегла во овој регион. Метеоролозите прогнозираат температури до  минус 10 степени Целзиусови, а рекордно ниска температура се очекува во југоисточните градови во утре и во сабота. 

Неколку луѓе го прославиле снегот излегувајќи на улиците, откако на социјалните мрежи излегоа бројни видеа од жителите на бразилските градови. 

Се стравува дека студот ќе влијае на насадите со кафе следната година, затоа што студениот бран го зафатил средиштето на појасот со кафе во Бразил.

Видео на денот