ВИДЕО: Црвена звезда го освои Купот на Србија, трета „двојна круна“ по ред

фото: facebook.com/crvenazvezdafk

Фудбалерите на Црвена звезда го освоија Купот на Србија, откако во финалето го совладаа Чукарички со 2:1 (0:1).

Пред 10.000 гледачи на стадионот „Рајко Митиќ“ и покрај силниот дожд што врне пред мечот, се гледаше спектакуларен фудбал, со многу шанси на двете страни, а „црвено-белите“ го освоија третиот трофеј во низа, вкупно 27 во историјата, а воедно и трета последователна „двојна круна“.

Чукарички поведе со феноменалниот гол на капитенот Марко Доциќ во 21 минута, кој директно од корнер го совлада Милан Борјан, а пресвртот во продолжението го донесе Александар Пешиќ.

Голгетерот на Црвена звезда најпрвин постигна гол со глава во 61 минута по центаршутот на Кингс Кангва, а потоа ја обезбеди победата по контранапад во 76. минута.

Според најавите во недела од 19.00 часот Црвена звезда ќе го слави освојувањето на 34 шампионска титула во натпреварот од последното коло од плејофот на српската фудбалска Суперлига против Нови Пазар.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот