ВИДЕО | Барселона двапати израмнуваше, Мајорка освои голем бод

Фото: EPA-EFE/CATI CLADERA

Во рамките од седмото коло во шпанската Ла Лига, Барселона одигра само реми (2:2) против Мајорка.

Мајорка во натпреварот вечерва прва стигна до водство и тоа по една катастрофална грешка на голманот на Барселона, Тер Штеген. Германскиот чувар на мрежата имаше едно лошо додавање по кое Санчез му асистираше на Муричи за 1:0.

Барселона по овој гол на Мајорка имаше повеќе од играта и создаваше прилики пред противничкиот гол. Се играше 41. минута кога Рафиња постигна гол за 1:1.

Но, Мајорка повторно до крајот на првиот дел успеа да дојде до гол и нова предност. Муричи сега беше во улога на асистент, а мрежата на Тер Штеген ја погоди Пратс.

Во второто полувреме Барселона потешко создаваше шанси за гол, иако имаа и 70% посед на топка. Една од ретките шанси во гол ја претвори 20-годишниот Фермин Лопез.

Со овој бод Барселона дојде до 17 освоени бодови по седум кола, а Жирона и Реал Мадрид добија прилика со евентуални победи да го преземат врвот на табелата. Жирона е втора со 16 бода, Реал трет со 15.

Во натпреварот кој се играше денес претходно, Севиља со убедливи 5:1 славеше против Алмерија.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот