12 C
Скопје

ВИДЕО: Балашевиќ од своите нумери дефинитивно направи уметност и влезе во вечноста

Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина денес, на 67-годишна возраст. За време на неговиот живот, тој имаше богата музичка кариера, а неколку генерации пораснаа со неговите хитови.

Големиот број негови обожаватели се согласуваат дека успехот на песните на Ѓорѓе Балашевиќ се крие во искрените текстови преполни со емоции, со кои многумина можеа да се поистоветат.

Балашевиќ е роден на 11 мај 1953 година во Нови Сад, во семејството на таткото Јован Балашевиќ и Вероника Доленец.

Почнал да пишува песни уште во основно училиште, а сонувал да стане фудбалер. Ја напуштил гимназијата во трети клас бидејќи не сакал математика, физика и хемија, но успеал да матурира како вонреден ученик и го положил приемниот испит за студиите по географија.

Прочитајте и...  Физалис: Плодови корисни за децата и дијабетичарите

Во 1977 година се придружил на групата „Жетва“, потоа бил и член на групата „Рани мраз“, а во 1982 година ја започнал својата многу успешна соло кариера.

Беше оженет со сопругата Оливера, со која ги имаат ќерките Јована и Јелена и синот Алекс.

Во чест на Ѓорѓе Балашевиќ да се потсетиме на некои од неговите вонвременски песни.

Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Поврзани вести

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Храна која треба да ја избегнувате доколку сте алергични на полен

Слободен печат

ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни – Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Слободен печат

Јанша ги предводи земјите на ЕУ кои сакаат „Голема Србија“ и распарчување на БиХ, Црна Гора и Северна Македонија

Слободен печат

ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Слободен печат

Ѕвездата на „Сам дома“ Меколи Калкин стана татко

Слободен печат

Остави Коментар