1 C
Скопје

ВИДЕО | Апокалипса 2021: Морничавите сцени од сериите стануваат реалност

Патентот кој Микрософт го регистрираше во САД, а се однесува на комуникацијата со мртвите по нивната смрт, би можело да значи дека епизодите од познатиот серијал „Black Mirror“ се остваруваат.

Микрософт патентираше чат-бот со кој управува вештачка интелигенција, а чија главна задача е да имитира некоја личност, да речеме почината личност.

Во Микрософт замислиле тој чат-бот да функционира во облик на апликација за паметен телефон, а за навистина да работи, потребен му е пристап до голема количина на приватни и чувствителни информации, како разговори со некои лица, со цел вештачката интелигенција да го препознае и научи да го имитира стилот со кој личноста зборувала, пишувала, како и начинот на кој се изразувала. Како главен извор на податоци се споменуваат профилите на социјалните мрежи и апликациите за допишување.

Прочитајте и...  Ќе се зголеми бројот на луѓе кои ќе добиваат пари од државата за струја
Фото: Јутјуб

Неверојатно, но тоа за првпат е видено во серијалот „Black Mirror“, кој инаку говори за апокалиптични и нерелани сценарија од иднината, но дали се толку нереални останува да видиме.

Станува збор за епизодата „Be Right Back“ која всушност е првата епизода од втората сезона од оваа популарна серија.

Со оглед на тоа дека дигиталната пристапност на интернет и социјалните мрежи е се посилна, на вештачката интелигенција не би требало да и биде тешко да собере доволно информации за создавањето на „виртуелна личност“. Но, се поставува прашањето дали личноста кога ќе почине ќе сака нејзиниот дигитален живот да продолжи да се користи по нејзината смрт.

Фото: Јутјуб

Очигледно е дека доколку оваа апликација навистина се создаде, ќе биде потребно внимателно да се состават правилата за користење. А кој знае, можеби во иднина во нашиот тестамент ќе наведуваме дали сакаме дигитално да разговараме со нашите најмили и откако ќе починеме?

Прочитајте и...  Дали филмот „Malcom & Marie“ ќе им обезбеди Оскари на Зендаја и Џон Дејвид Вашингтон?

Поврзани вести

Ненадејно почина Риалда Кадриќ: Ќе остане запаметена по улогата на Марија од „Жикина династија“

Слободен печат

Познатата македонска актерка Ирена Илиевска стана мајка: „Добредојде Ева, добредојде дете наше, добредојде и живеј убаво!“

Слободен печат

Мајка открива паметен трик ако го изгубите вашето дете во продавница

Слободен Печат

Секогаш доцните? Еве што кажува тоа за вас

Слободен Печат

HBO подготвува серија за Хари Потер

Слободен печат

УЈП: Нема промени во исплатата на помошта за плати

Соња Кириџиевска

Остави Коментар