6 C
Скопје

ВИДЕО | Андоновиќ: Србија на крстопат меѓу Русија и Западот

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на влијанието на Москва во Србија и Балканот, како и неизбирањето на некои од поранешните министри блиски на политиката на Москва, отвори сериозни сомнежи и стравувања, но и го зголеми ризикот за нарушување на традиционално добрите односи со Руската Федерација.

Дополнително на оваа коснтатација доаѓа ако се из анализира составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“. Откажувањето на претходно најавената посета на Владимир Путин и потпишувањето на Вашингтонскиот договор очигледно придонесоа за затегнување на односите меѓу двете земји, поради што Москва е сè подалеку од српската владата, анализира белградскиот портал Нова.рс.

– Одлуката на Александар Вучиќ да го намали бројот на министерски места во владата на Србија на коалицискиот партнер од Социјалистичкатапартија на Србија (СПС) на Ивица Дачиќ, од пет на две – Министерството за образование (и вицепремиер) и министерство без ресор, претставува најнов удар за „руските играчи“ во владата на Србија се наведува во текстот на Нова. Во Вашингтонскиот договор, потпишан во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп, првиот човек на српската држава учиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти, се наведува дека Белград и Приштина ќе ги диверзифицираат своите енергетски резерви, што е директно отклонување од Русија., сметаат аналитичарите. Со оглед на тоа што Москва и Вашингтон со години се натпреваруваа за влијание врз Балканот, подоцнежната одлука на рускиот претседател Владимир Путин да не дојде во најавената посета на Белград, порталот Нова го толкува како сигнал до српските власти дека постојат проблеми и дека односите повеќе не се „идилични“ како што беа порано.

Прочитајте и...  Ременски со порака до Бучковски: Нека не тргнува за Софија ако не го прочитал мојот докторат!

Недоаѓањето на Путин беше искористено од страна на опозицијата која ја обвини власта и владеачката СНС дека ги нарушува односите со Москва. Српскиот претседател Вучиќ пак се обиде да го оправда откажувањето на посетата на Путин на Белград, како промена на планот, Путин според српските власти , не патувал никаде , бидејки сакал за да го избегне ризикот од евентуално Ковид инфицирање.

Наместо него, во Белград беше најавен шефот на руската дипломатија Лавров, но според последните информации и тој ја одложил посетата откако и самиот бил Ковид позитивен и мораше да замине во самоизолација. Сето ова дополнително ги подгрева шпекулациите за нарушување на односите меѓу Белград и Москва. Не смее да се заборави и дека Русија подолго време и замерува на Србија дека се приближила кон САД но и кон Кина.

Прочитајте и...  Пендаровски им се заблагодари за пожртвуваноста на волонтерите на Црвен крст

Од почетокот на пандемијата на коронавиорусот, српската политика ги интензивираше политичките и пред се, економските односи со Пекинг од каде купуваше репсиратори и медицинска опрема за борба против пандемијата. Но интезивирана беше и воената соработка, односно Србија започна со набавка на кинеска воена опрема, на што Русија не гледаше со големо одобрување. Колку и да Москва и Пекинг се сојузници во натпреварувањето со западните држави и САД, сепак Москва како да го губи влијанието на Балканот.

Самиот претседател Вучиќ пак, како последен аргхумент дека Србија и Москва се во блиски односи, често повтрорува дека Србија и покрај западните притисоци засега одбива да воведе санкции кон Русија. Со губењето на своето влијание во Црна Гора и ставањето на тест на авторитетот врз Србија, се чини дека на Москва и останува последното упроште на своето влијание на Балканот. Тоа е Република Српска и нејзиниот лидер Милорад Додик, кој за потсетување е секогаш добредојден во Москва и кај претседателот Путин.

Прочитајте и...  Хоти и Цакај: Дијалогот е единствен начин за решавање на отворените прашања

Поврзани вести

Временска прогноза: Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Слободен печат

Додик до Инцко: Ајде мајсторе да видам како ќе ме смениш

Слободен печат

Кипар воведува највисока цена за тестовите за Ковид-19

Слободен печат

Бугарските историчари во Комисијата инсистираат да не се споменува ништо „македонско“

Слободен печат

Тие нам вето, ние ним добра волја

Соња Христовска Угриновска

Русино прво ќе го направиме санитарна депонија, па потоа ќе го затвориме

Југослава Дуковска

Остави Коментар