Ветеринар открива: Постојат четири причини зошто кучињата имаат потреба да ги лижат луѓето

Фото: Pexels / RDNE Stock project

Кучињата се познати по тоа што се приврзани за нивните сопственици, па затоа на многу луѓе им е природно кога кучето ги лиже нивните лица или раце затоа што тоа го толкуваат како знак на љубов и среќа. Сепак, тоа не е секогаш случај.

Ветеринарот Вајлани Сунг истакнува дека наједноставниот научен одговор е всушност дека човечката кожа е солена и на кучињата им се допаѓа. Но, има и други објаснувања, пишува „Ридерс дајџест“.

Во повеќето случаи, во ред е кучето да лиже некоја личност, сè додека човекот е во ред со тоа. Меѓутоа, ако некое лице е алергично на кучешка плунка, има ослабен имунитет или едноставно не сака лижење, не треба да му се дозволува на кучето да лиже. Кучињата не треба да ги лижат отворените рани на луѓето бидејќи во устата на кучето можат да живеат бројни бактерии како клостридија, ентерококи и стрептококи.

Сакаат вкусови

Кучињата добиваат сетилни информации за предметот што го лижат. На пример, кучињата ја лижат храната за да ја вкусат и одлучуваат дали сакаат или не, да го каснат споменатиот предмет. Кога станува збор за луѓето, некои кучиња може да го сакаат вкусот на солта и имаат поголема веројатност да ги лижат луѓето кога плачат или се потат. Некои кучиња можат да ве излижат дури и кога кожата ви е влажна, на пример ако штотуку сте излегле од туш.

Ја покажуваат својата покорна страна

Кутре или друго подредено куче може да лиже посамоуверено или понаметливо возрасно куче како начин да го смири. Овој инстинкт може да се пренесе и на личноста која прави да се чувствуваат небезбедни.

Сакаат подобро душкање

Влагата од плунката на кучињата може да реактивира некои испарливи соединенија оставени во исушените остатоци, како што се исушената плунка или урината. Кучињата можат да лижат нечии раце ако на нив мирисаат остатоци од храна. Откако кучето ќе го лиже талогот, остатоците од испарливи соединенија повторно се ослободуваат во воздухот и можат да му обезбедат на кучето дополнителни мириси.

Се поздравуваат

Некои кучиња можат да се лижат бидејќи така се „поздравуваат“ кога им е удобно и среќно да видат некоја личност. Наместо да зјапаат во својот сопственик за да привлечат внимание, некои научиле да го користат лижењето како начин да го привлечат вниманието на одредена личност. На повеќето луѓе им е тешко да игнорираат куче што ги лиже и ќе имаат некаква реакција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот