Весели по средбата со Тачи: Не може да се зборува за вонредни избори во време на пандемија

Во рамки на иницијативата за формирање нова влада, Тачи денеска започна консултативни средби со лидерите на парламентарните политички партии.

Лидерот на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по денешната средба со претседателот на државата, Хашим Тачи изјави дека е „хипокризија да се зборува за вонредни избори” во време на пандемија на Ковид-19, јави дописникот на МИА од Приштина.

Весели по средбата им изјави на новинарите дека единственото што ПДК го бара е да се почитува Уставот и да се заштити волјата на граѓаните. Тој нагласи дека неговата партија и во иднина ќе остане во опозиција.

– Да го почитуваме Уставот на Република Косово, а што се однесува до вонредни избори мора да се има предвид фактот на пандемијата, за која ни СЗО не знае кога ќе заврши. Волјата на суверенот е најлегитимна, но во овие околности во кои се наоѓаме е хипокризија да се зборува за вонредни избори, не можеме да го ризикуваме здравјето на граѓаните. ПДК има многу јасна позиција во оваа ситуација: ние ќе бидеме опозиција и ќе го почитуваме Уставот на Репбулика Косово, изјави Весели.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Во рамки на иницијативата за формирање нова влада, Тачи денеска започна консултативни средби со лидерите на парламентарните политички партии.

Освен со Весели, тој денеска се сретна и со премиерот во оставка и лидер на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој побара распишување предвремени избори, како и со претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, кој, како и Весели, рече дека на Косово не му требаат избори во ова време.

За утре се закажани средби со лидерите на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај, на партијата на косовските Срби, Српска листа (СЛ), Горан Ракиќ и на Социјалдемократската иницијатива (Нисма) Фатмир Лимај, како и со претставници на групата Г6, односно претставниците на немнозинските етнички заедници во Косово.

Прочитајте и...  Див ископ причина за прекин во снабдувањето со струја во Тетово

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат