Вашиот партнер не сака секс? Ова се причините!

Ако партнерот или партнерката ретко или веќе никогаш нема раположение за секс, тоа влијае на врската и односот меѓу вас. Доколку со раговор не можете да дознаете кои се причините, погледнете ги околностите и претходното однесување на двајцата. Ова се најчестите причини за намалено либидо кај жените и кај мажите.

Здравствен проблем

Доколку вашиот партнер има некаков здравствен проблем кој го лекува, можно е од самата терапија неговата желба за секс да биде значително намалена, дури и исчезната, тука ниту тој ниту вие не сте виновни за тоа. Здравствените проблеми, поточно психичките се пречка за рековна сексуална активност.

Финансиски проблеми

Со оглед на тоа дека проблемите со пари се една од најчестите причини за раскинување на врска и развод, не изненадува фактот дека финансиските грижи може да предизвикаат несогласувања и кај најхармоничните партнери.

Прочитајте и...  Македонската Џеј Ло – Пејачката Елена Велевска го покажа бујното деколте (ФОТО)

Недостаток на внимание

Во денешно време речиси е невозможно да седнете да гледате филм дома или да излезете на вечера без најмалку еден од вас да гледа во телефонот на секои пет минути. Ако вие сте партнерот кој тоа почесто го прави, помислете дали му посветувате повеќе време на телефонот или на саканата личност.

Недоволна физичка спремност и несигурност во сопствениот изглед

Ако партнерот или партнерката качиле некој килограм или немаат кондиција како некогаш, тоа може значително да влијае врз самодовербата и желбата за секс. Ако правите шега на нивна сметка на овие теми, тие не го доживуваат тоа како мотивација за подобрување на состојбата, туку само се вовлекуваат подлабоко во себе. Бидете полни со поддршка и ставете им до знаење дека ги сакате за тоа што го имаат во срцето и главата, а не поради начинот на кој изгледаат. Сепак, на убав начин укажете им дека за нивно добро треба да почнат да вежбаат.

Прочитајте и...  За Шерон Стоун знае цел свет, а вака изгледа нејзината помлада сестра Кели (ФОТО)

Не им се допаѓа тој тип на секс

Понекогаш луѓето сфаќаат, дури и по одредено време во врска со истата личност, дека веќе не ги возбудува „вообичаениот“ секс, туку имаат потреба од поинаква сексуална возбуда. Проблемот се јавува кога не можат тоа да им го кажат на партнерите со кои претходно имале „обичен“ секс, па целосно ја повлекуваат интимата од врската.

Во секој од овие случаи најмногу ќе помогне искрен разговор и споделување на проблемот за да може заеднички да одлучите дали има решение и колку тоа ќе влијае врз вашата врска.

Прочитај повеќе

БЕЗ 30.000 ЕВРА НЕ ОДИ ВО ШОПИНГ – Запознајте ја српската Шерон Стоун: Живееше живот како од бајките, а потоа и се случија ДВЕ СТРАШНИ ТРАГЕДИИ (ФОТО)

Слободен печат

БРИТАНЦИТЕ ШОКИРАНИ ОД СООПШТЕНИЕТО НА МЕГАН И ХАРИ – Таа е злобна и ќе биде уште полошо!

Слободен печат

СЕ ПРИЛЕПИ ДО НЕГО И НЕ ГО ПУШТА – Марија Шерифовиќ во Америка ужива со НЕГО! (ВИДЕО)

Слободен печат

ГИ ИСТАКНА ГРАДИТЕ ВО ПРЕДЕН ПЛАН: Сања Кужет во ова издание се уште НЕ СТЕ ЈА ВИДЕЛЕ! Водителката НИКОГАШ ПОУБАВА! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ ЖАЛИ ПАРИ ЗА НЕА: Ќерката на Чола носи облека од 2.000 евра, а на Инстаграм често ПРОВОЦИРА! (ФОТО)

Слободен печат

Филмот што ги смени Оскарите: „Паразит“ е последната голема револуција на филмската уметност

Слободен печат

Остави Коментар

два × 3 =

Прочитај повеќе

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Слободен печат

Прочитајте пред да одите на шопинг: Најчести грешки што ги правите при купување

Слободен печат

Дара Бубамара дава 5.000 евра за нејзиниот син да не се дружи со „глупавите селски деца“

Слободен печат

Идеални кога сакате брз оброк: Брзи и сочни пица мафини

Слободен печат

Девојката на Нејмар провоцира во секси костим за капење (ВИДЕО)

Слободен печат

Акутен или хроничен синуситис: Главни симптоми на воспаление на синусите

Слободен печат