Вагинален ХПВ откриен кај 40 отсто од трудниците во нова студија

Фото: Профимедиа

Вагинален хуман папилома вирус (ХПВ) е откриен кај околу 40 отсто од трудниците, но перинаталниот пренос ретко се случува, покажуваат резултатите од новата студија, објавена во „ЈАМА педиатрикс“ (JAMA Pediatrics).

Пранамика Кајарголи, од Универзитетот во Монтреал, и колегите ја испитувале преваленцата на ХПВ кај бремени жени и нејзиниот ризик за пренос и перзистентност кај новороденчињата во проспективна група студија. Учесниците вклучиле 1.050 трудници на возраст од најмалку 18 години и 14 недели од бременоста или порано, регрутирани од три академски болници.

Истражувачите откриле дека преваленцата на ХПВ била 40,3 отсто кај групата бремени жени при регрутирањето.

Фактот дека ХПВ е откриен во 3,9 отсто од биопсиите извршени под мембраната на феталната страна на плацентата сугерира дека вистинската инфекција на плацентата е можна, иако ретко. Имено, иако ХПВ е откриен во плацентата, и понатаму е тешко да се разликува контаминација од вистинска инфекција.

Се верува дека овие резултати покажуваат дека ХПВ може, иако ретко, да се открие и кај новороденчиња.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот