Tag : новороденчиња

Вести Свет Слајдер

Бизарни имиња на новороденчиња: Се родија „Ковид“, „Корона“ и „Изолација“

Слободен печат
Давање имиња на детето е голема одлука, а луѓето кои станале родители за време на пандемијата на коронавирусот се погрижиле децата никогаш да не заборават...
Вести Свет

Во Италија заразени над 2000 деца

Слободен печат
Меѓу заразените со коронавирус во Италија има околу 2000 деца и малолетници, од кои околу 60 се хоспитализирани. 44 од нив се новороденчиња. Претседателот на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

НЕМА СКРИНИГ ЗА СИТЕ: 16.000 новороденчиња оставени на ризик да имаат болест која ќе им предизвика трајни оштетувања на мозокот

Министерството за здравство не планира да воведе скрининг за метаболни заболувања за сите 20.000 новороденчиња колку што годишно се раѓаат во земјава, туку само кај...
Вести Македонија

Општина Маврово и Ростуше лани доделила 28 ваучери за новороденчиња

Слободен печат
Општина Маврово и Ростуше во текот на минатата година доделила 28 ваучери – еднократен паричен надоместок за новородени деца, што е за 23 помалку споредено...
Вести Скопје

Општина Кисела Вода додели 53 ваучери за новороденчиња

Слободен печат
 Општина Кисела Вода на семејствата кои имаат принова и се со адреса на живеење на нејзината територија им додели нови 53 ваучери. Ваучерите во висина...
Магазин Семејство

Емотивни фотографии од НОВОРОДЕНЧИЊА кои ќе ви ги насолзат очите: Првата средба меѓу родителите и бебето (ФОТО)

Слободен печат
Многу родители ќе признаат дека за нив првата средба со нивното бебе била многу емотивна. Во малото кебенце се крие прекрасно мало суштество со кое...
Вести Македонија

Бројот на новороденчиња во вториот квартал намален за 10,6 проценти од лани

Слободен печат
Во вториот квартал годинава се евидентирани 4.693 живородени деца, или за 10,6 проценти помалку споредено со истиот период лани. Кај бројот на умрените лица во...
Вести Македонија

Светска недела на доење: Доењето најздрава исхрана за бебето

Слободен печат
Доењето е најдобар начин да се обезбедат хранливи материи кои му се потребни на детето кога ќе се роди. Мајчиното млеко е неопходно за правилен...
Вести Скопје

Општина Кисела Вода додели ваучери за новороденчињата

Слободен печат
Општина Кисела Вода денеска додели нови 31 ваучер за новороденчиња, од кои 18 за момчиња и 13 за девојчиња. Ваучерите на младите родители им ги...
Вести Скопје

Општина Центар со парична помош и производи на 100 семејства со принова

Слободен печат
Денеска, во Општина Центар, Градоначалникот Саша Богдановиќ на 100 семејства од општината им додели решенија за остварување на правото за користење на еднократна парична помош...