Украинска бегалка сака да ја претставува Шведска на „Евровизија“

Фото: Принтскрин - Инстаграм

Седумнаесетгодишната Марија Сур од Украина е меѓу натпреварувачите за претставувањето на Шведска на „Евровизија“ следната 2023 година, во Ливерпул, објави телевизијата „СВТ“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MARIA SUR (@mariasurofficial)

„Дојдов во Шведска пред осум месеци со мајка ми поради војната во мојата земја. Мојата песна ќе ви ја раскаже мојата приказна. Песната е насловена „Никогаш не се откажувај“, изјавила Марија за шведските медиуми.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MARIA SUR (@mariasurofficial)

Таа непосредно пред руската инвазија во февруари учествувала на натпреварот „Гласот на Украина“ и нагласи оти е благодарна што учествувала на шведскиот „Мелодифестивален“. Објавена е првата половина од натпреварувачите, а втората од списокот, треба да биде објавена до крајот на неделата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MARIA SUR (@mariasurofficial)


Со шест победници, Шведска е една од најуспешните земји на „Евросонгот“. Марија Сур ќе пее во вториот прелиминарен круг во Линкопинг на 11 февруари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MARIA SUR (@mariasurofficial)


Украинскиот „Калуш оркестар“ ја понесете титулата Евросонгот во Торино, Италија. Англискиот град Ливерпул ќе биде домаќин на настанот во 2023 година, бидејќи безбедносните услови во Украина не се задоволителни.

Видео на денот