Украдена златна тоалетна школка, вредна околу 5 милиони долари (ВИДЕО)

Осумнаесет каратна златна тоалетна школка била украдена во текот на ноќта од палатата Бленхајм каде е роден Винстон Черчил, јави Би-би-си.

Провалниците во раните утрински часови, околу 4:50 часот, провалиле во палатата и го украле ова уметничко дело, соопшти полицијата.

Златната тоалетна школка наречена „Америка“ не е пронајдена, но во врска со случајот е уапсен 66-годишен маж.

Школката е дел од изложбата на италијанскиот концептуален уметник Маурицио Кателано која била отворена во четвртокот.

Поради кражбата дошло до „значителна штета и поплава“ бидејќи школката била вградена во подот и цевките. Била целосно функционална и уметникот ги поканил посетителите да ја користат.

Уметникот ја проценува вредноста на „Америка“ на повеќе од 5 милиони долари, пренесе Си-ен-ен.

Прочитајте и...  Филипче ќе предложи продолжување на вонредната состојба, ако има потреба ќе следат карантински мерки во одредени општини

Палатата од која е украдена златната школка се наоѓа на списокот на светско наследство и е родно место на Винстон Черчил. Додека истрагата е во тек затворена е за посетители.

Во палатата Бленхајм, тоалетот бил инсталиран покрај собата во која е роден Черчил. Во каталогот на изложбата стои дека делото може да се види како коментар на социјалните политички и економски различности во Соединетите Американски Држави.

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат