Укината забраната за камиони преку Ѓавато и Маврово – Дебар

Полиција сообраќај
Сообраќајна полиција /Фото: МИА

На патниот правец Битола – Ресен преку планинскиот превој Ѓавато од 8.20 часот е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила, соопшти АМСМ.

Претходно во 7 часот беше укината и забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар.

АМСМ во утринскиот извештај за состојба на патиштата наведува дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Врнежи од снег со променлив интензитет има во Тетово, Ресен, Крушево и на планинските превои Буково и Ѓавато.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Извор: МИА

Видео на денот