1 C
Скопје

Tag : сообраќај

Вести Македонија

Снежните врнежи го затворија и Плетвар за товарни возила

Слободен печат
Поради снежни врнежи, вечерва од 20:35 часот е воведена забрана за движење на товарни моторни возила и на превојот Плетвар, на регионалниот пат Велес –...
Вести Македонија

Поради врнежи од снег: „Стража“ затворена за товарни возила

Слободен печат
Од 18.50 часот е воведена забрана за сообраќај на товарни возила на Стража поради снежни врнежи, соопшти АМСМ. Забрана за движење на товарни возила поради...
Вести Македонија

АМСМ: Забрана за товарни возила на крак Маврово – Дебар, во прекин е сообраќајот на патот Кочани – Македонска Каменица

Слободен печат
Поради снежни врнежи е воведена забрана за движење на товарни моторни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, соопшти АМСМ. Според информација од ЈП...
Вести Македонија

Одрон и на патот: Прекин на сообраќајот за товарни возила во близина на браната Калиманци

Слободен печат
Поради одрон на патниот правец Штип – Делчево, во близина на браната Калиманци, кај м.в. Драки сообраќајот е во прекин за товарни возила, соопштија од...
Вести Македонија

Коловозите се влажни, возете внимателно: Магла на Стража и на патниот правец Гајре – Попова Шапка

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, но непречено. Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Гајре – на Попова Шапка и...
Хроника

Починато лице пронајдено покрај возило на автопатот Велес-Скопје, сообраќајот се одвива на една лента

Слободен печат
Шеесетгодишниот В.С. од Прилеп е пронајден починат на автопатот Велес-Скопје покрај возилото кое тој претходно го управувал. Д-р Жарко Манасков од Итната медицинска помош при ЈЗУ...
Хроника

Тешка сообраќајка на автопатот Велес-Скопје, сообраќајот е во прекин

Слободен печат
Сообраќајот на автопатот Велес-Скопје е стопиран поради тешка сообраќајна несреќа на околу 16 километри од Велес, при што стотици возила чекаат во колони. Од АМСМ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Стапи во сила новиот Закон за сообраќај: Намалени казни, но и повеќе можности за одземање возило или дозвола

Слободен печат
Во насока на подобрување на безбедноста во сообраќајот МВР уште во 2019 година изготви предлог-измени на постоечкиот Закон за сообраќај, кои конечно добија зелено светло...
Вести Македонија Слајдер

Сообраќајни контроли на МВР: Казни за 224 возачи во Скопје, 12 лица под дејство на алкохол, десет на мобилен

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (5 јануари) на територијата на град Скопје изрече вкупно 224 казни. Дваесет биле за управување...
Вести Македонија

АМСМ: Сообраќајот се одвива непречено и по влажни коловози

Слободен печат
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Автомото Сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација...