7.9 C
Скопје

Угостителите веќе подготвуваат препораки за начинот на продажба на канабисот во угостителските објекти

Поттикнувањето на туризмот е една од главните причини за иницијативата за легализација на марихуаната во земјата, па токму поради тоа ова се очекува најпрво да се случи во туристичките центри во земјава.

Доколку Владата ја реализиара својата најава, во дел од угостителските објекти во Скопје, Охрид, Струга и Берово најпрво би требало да се започне со слободна продажба на канабис за рекреативни цели.

Од Независната угостителска комора (НУК) за „Слободен печат“ велат дека се во тек дебати со угостителите на оваа тема.

„Во моментов околу 15 угостители дебатираат на оваа тема. Поголемиот дел од нив се со поделени ставови, па работиме на тоа да формираме заеднички став“, велат од НУК.

Прочитајте и...  Приведен сопственик на чајџилница, работел по дозволеното време

Од угостителската комора истакнуваат и дека се очекува да формираат насоки како и со кои препораки би се продавала марихуаната.

„Ќе презентираме наши насоки и препораки за тоа како ние сметаме дека треба да се одвива продажбата и употребата на канабис во угостителските објекти ако се случи легализацијата“, додаваат од НУК.

Поврзани вести

Истрага во Министерството за правда околу обиди за поништување на резултатите од претседателските избори во САД

Слободен печат

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Слободен печат

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Остави Коментар