Туск во Тирана: ЕУ треба да отвори преговори со Албанија и со Македонија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск од Тирана, испрати јасна порака дека Европската Унија треба да отвори преговори со Албанија и со Македонија. Ваквата одлука, според него, не е чест за никого, туку неопходност за мир и стабилност во Европа.

– Отсекогаш сум бил на мислење дека ЕУ треба да ги отвори преговорите и јас не сум се предомислил и продолжувам така да мислам. Вашата земја треба да се третира исто како и другите земји во регионот. Не може да има стабилна Европа без интеграција на Балканот во ЕУ. Тоа значи дека никој никому не му се прави чест,т уку тоа е неопходност – изјави Туск на заедничката прес-конференција со албанскот премиер Еди Рама.

Прочитајте и...  Вработените во гевгелиските градинки негативни на коронавирус

Што се однесува до спроведувањето на законот, Туск рече дека тоа ќе биде обврска на Албанија и кога таа ќе биде членка на ЕУ.

Премиерот Еди Рама пред новинарите го одликува претседателот на Советот на Европа со медал „Големата ѕвезда на благодарноста”, нарекувајќи го „адвокат на процесот на проширување и натамошно зближување на Западен Балкан со ЕУ”.

Според Рама, Туск пристигнал во Тирана за да „даде јасна порака за сите албански граѓани”.

-Задоволство ми е да ја истакнам јасноста со која претседателот Туск отсекогаш се изразувал во овој процес и несомнено ги цени постојаните напори како адвокат на процесот на проширување и натамошно приближување на Албанија и  Македонија кон ЕУ. Најважната работа за нашите граѓани денеска е да се слушне што има да каже претседателот Туск, кој е тука да говори за нив и да испрати порака до нив, рече Рама.

Прочитајте и...  Црна Гора ги отвора границите за Македонците од први јуни

Заблагодарувајќи се Туск рече дека е горд на одликувањето и додаде дека за него „најголем медал ќе биде отворањето на преговорите на Албанија со ЕУ”.

-Многу сум горд што го добив овој медал. Вие ми рековте дека го заслужувам, но за мене, најголем медал би бил отворањето на преговорите за членство на Албанија, рече Туск.

Претседателот на Советот на Европа во Тирана пристигна попладнево при што имаше средба само со премиерот Еди Рама, која траеше половина час.

Прочитај повеќе

Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Слободен печат

Општина Кисела Вода ќе набави минибус за превоз на деца

Слободен печат

Николовски: Чулев се справува најдобро можно, СДСМ очекуваше да тепа луѓе

Слободен печат

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“па потоа развод

Слободен печат

Десетгодишно девојче чие дело инспирира: Челси им подари 1.500 пакетчиња на децата без родители (ВИДЕО)

Австријците од средината на јуни нема да носат заштитни маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вашингтон и северна Вирџинија започнаа со првата фаза од отварањето на бизнисите

МИА Агенција

Д-р Пановски: Со внуците на дистанца, во парк, не да се собираат и заседнуваат

Слободен печат

Почина најстариот човек на светот: Ги преживеа двете светски војни, шпанската треска и подемот и падот на Советскиот Сојуз

Слободен печат

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Слободен печат

Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Слободен печат

Тајван го поништи законот според кој за прељуба се одеше во затвор

Слободен печат