Tag : Туск

Вести Македонија

Туск: ЕУ направи голема грешка со Скопје

Слободен печат
Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската унија, но голема грешка е и француското „не” за лидерите на Западен Балкан особено за...
Вести Свет

Туск: Брегзит е најтажното искуство и една од најголемите грешки во историјата на ЕУ

Слободен печат
Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската унија, смета Доналд Туск во првото интервју од напуштањето на функцијата претседател на Европската комисија....
Вести Свет

Туск во име на ЕПП: Одлуката за суспензијата на партијата на Орбан ќе ја донесам до крајот на јануари

Слободен печат
Новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП), денеска во Загреб изјави дека на почетопкот на идната година може да се донесе одлуката за унгарската владеачка...
Вести Македонија

Мицкоски: Туск, како пријател на нашата земја, изрази подготвеност да помогне на патот кон Европската Унија

Слободен печат
Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, пред почетокот на Самитот на Европската Народна Партија, оствари средба со претседателот на ЕК, Доналд Туск, од која Мицкоски објави...
Вести Регион

КОНГРЕС НА ЕПП ВО ЗАГРЕБ: На агендата е избор на ново раководство

Слободен печат
Конгрес на Европската народна партија (ЕПП) почнува денеска во Загреб, а важна точка на агендата е избор на ново раководство. Претседателот на Советот на ЕУ...
Вести Македонија

Туск пред ЕП: Европските лидери направија голема грешка за Северна Македонија и Албанија

Слободен печат
Претседателот на Советот на Европската Унија, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент повтори дека европските лидери минатата недела направија голема грешка што не...
Вести Македонија

Одлуката на Европскиот совет може да има дестабилизирачки последици за Македонија

Горан Наумовски
Членовите на Дипломатскиот клуб Скопје го изразуваат нивното незадоволство, но истовремено и протест против донесениот заклучок на Европскиот совет да го одложи одредувањето датум за започнување...
Вести Свет

Туск ја повика Турција на „вистински прекин на огнот” во северна Сирија

Слободен печат
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска рече дека најавата за запирање на турските воени операции во северна Сирија не значи вистински прекин на огнот...
Вести Македонија

Туск побара пауза за расправата за Македонија и Албанија

Слободен печат
По дискусијата на лидерите за Македонија и Албанија да се придружат на Европската Унија, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск побара пауза, во очекување на...
Вести Свет

Туск: За неколку часа ќе биде јасно кога ќе се спроведе Брегзит

Слободен печат
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека за седум или осум часа би требало да биде познато кога ќе се спроведе излегувањето на Британија...