Туристичката сезона во Бугарија ќе пропадне: Дваесет отсто од рестораните банкротирале

Рестораните, баровите и кафулињата во Бугарија беа затворени за време на двомесечната вонредна состојба која беше прогласена на 13. март, а на угостителите од 5. мај им е дозволено да ги користат отворените делови од своите објекти.

Во моментов околу половина од сите ресторани во Бугарија работат, додека 20 отсто од нив банкротирале за време на кризата предизвикана од пандемијата од корона вирусот., изјави претседателот на тамошната организација на угостители, Ричард Алибегов.

Како што пренесуваат бугарските медиуми, дозволата за работа на затворените ресторани ќе ја олесни ситуацијата, а Алибегов оценува дека бројката би била уште поголема доколку државата не преземела мерки за помош.

– Туристичката сезона најверојатно ќе пропадне, но правиме се што е возможно да спасиме она што може да се спаси, изјави Алибегов.

Тој додава и дека организацијата на угостители во моментов бара намалување на ддв за рестораните од 20 на девет отсто, со што би се зголемиле платите на вработените за да ги задржат на работа.

Прочитајте и...  Ќе влијае ли коронавирусот врз излезноста на изборите?

Рестораните, баровите и кафулињата во Бугарија беа затворени за време на двомесечната вонредна состојба која беше прогласена на 13. март, а на угостителите од 5. мај им е дозволено да ги користат отворените делови од своите објекти, согласно мерките за претпазливост кои подразбираат зголемена дистанца меѓу столовите, дезинфекција на просторот и носење заштитни маски.

Затворените делови од рестораните и кафулињата во Бугарија ќе може да се користат од 1. јуни.

 

 

 

Прочитај повеќе

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат