Тројца заболени од Ковид-19 во Гевгелија

Направивме 650 тестирања кои ни помогнаа на време да ги нотираме носителите на вирусот, да ги изолираме нивните контакти и да не дозволиме да се зголеми бројот на инфицирани граѓани, рече епидемиологот Сашко Олумчев.

Тројца заболени од Ковид-19 има во општина Гевгелија, а на подрачјето што го покрива Подрачната единица на Центарот за јавно здравје има вкупно осум активни случаи од кои тројца во општина Дојран и двајца во општина Богданци, соопштија од Општата болница во Гевгелија.

– Ситуацијата во југоисточниот регион е стабилна. До овој момент одлично се справивме со оваа криза. Направивме 650 тестирања кои ни помогнаа на време да ги нотираме носителите на вирусот, да ги изолираме нивните контакти и да не дозволиме да се зголеми бројот на инфицирани граѓани, рече епидемиологот Сашко Олумчев.

Додаде дека во прилог на ова говори и фактот што од осумте активни случаеви во општините Гевгелија, Богданци и Дојран, дури седум се веќе во фаза на излекување, додека во самоизолација има 15 граѓани.

Прочитајте и...  Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат