Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Двајца од новозаразените се од Приштина и еден од Подујево.

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) објави синоќа дека, од извршените испитувања во текот на минатиот ден, тројца испитаници резултираа позитивни на Ковид-19, по што официјалната бројка на заразени со новиот коронавирус во земјата достигна до 91, јави дописникот на МИА од Приштина.

Трите лица, кај кои во саботата е потврдено присуството на вирусот, според соопштението на ИШПК, се заразени од контакти со лица кои претходно биле заразени  со новиот коронавирус. Двајца од новозаразените се од Приштина и еден од Подујево.

Во текот на вчерашниот ден во лабориторијата за молекуларна микробиологија на ИШПК се испитани 46 примероци на лица за кои постоело сомневање дека се заразени од новиот вирус, со што вкупната бројка на испитаници од 8 февруари до синоќа изнесува 1.037.

Прочитајте и...  Потврдени 35 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Министерот за здравство на Косово, Арбен Витија вчера објави дека се набавени 7.000 нови тестови за откривање на коронавирусот, а започната е постапката за набавка на уште десет илјади.

Од 13 март, кога беа регистрирани првите две лица заразени од смртоносниот вирус, во Косово се евидентирани еден случај на излечен од заразата и еден починат.

Прочитај повеќе

Маки во Лабуништa: Не сакаме да се тестираме за Ковид 19, зашто се плашиме дека ќе завршиме на респиратор!

Искршени прозорците на зградата на Си-ен-ен, демонстрантите сакаа да влезат во телевизијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Уредба за ваучери во вонредна состојба за поддршка на домашниот туризам

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Лажната нормалност на Заев и Спасовски блесна со нови 35 заразени и 5 починати

Слободен печат

Протокол за градинките: Во групите дозволено до 15 деца, дезинфекција на секои 2 часа

Слободен печат

Во Дебар 45-ти ден нема новозаразени со КОВИД-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: Кривична за скопјанец кој на Фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

Слободен печат

Спасовски: Новата вонредна состојба е заради рестартирањето на економијата (ВИДЕО)

Слободен печат

„Мајкрософт” ќе замени десетици новинари со вештачка интелигенција

Слободен печат

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат

Мицкоски: Непријатно е во вакви услови да се зборува за избори

Слободен печат

Од новите 35 случаи со Ковид – 19, 22 се од Чаир, Бутел, Аеродром и Шуто Оризари

Слободен печат