Трамп забранува илјадници ароми кои се користат во електронските цигари

Претседателот на САД, Доналд Трамп, истакна дека неговата администрација ќе побара забрана за илјадници ароми што се користат во електричните цигари, како мерка за борба против малолетничкото користење на овие уреди.

Администрацијата за храна и лекови ќе изработи водич за отстранување од пазарот на сите вкусови за е-цигари освен тутун, изјави министерот за здравство, Алекс Азар, за време на настапот со претседателот и неговата сопруга Меланија Трамп.

Трамп рече дека пушењето на електрични цигари станува голем проблем и дека сака да ги алармира родителите за тоа што се случува.

– Луѓето ќе видат за што зборуваме и мислам дека ќе бидат многу построги кон своите деца –  додаде тој.

Меланија Трамп неодамна на „Твитер“ пишуваше за нејзината загриженост од големата приврзаност на децата со пушење електронски цигари.

Прочитајте и...  Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Прочитај повеќе

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Остави Коментар

четири × три =

Прочитај повеќе

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Филипче: Подготвени сме дури и во случај да се појави првиот заболен

Слободен печат

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат