7 C
Скопје

Токио се откажува од Олимписките игри?

Организаторот на Летните Олимписки игри се сомнева дека Токио и наредната година ќе биде домаќин…

Претседателот на организацискиот комитет на Олимписките игри, Јоширо Мори е скептичен за идржување на Игрите и наредната година.

ЛОИ требаше да се одржат ова лето во Токио, но поради пандмеијата на коронавирусот, тие се одложени за наредното лето. Новиот датум за одржување на Игрите е 23 јули-8 август 2021 година, но Мори не е сигурен дека и тогаш би се одржале игрите.

– Доколку Игрите не се одржат наредното лето од 23 јули до 8 август, а и тој датум е под знак прашање, тогаш ЛОИ ќе бидат откажани. Токио нема да биде домаќин – изјави Мори во интервју за „Никан Спорт“.

Оваа изјава на првиот човек на организацискиот одбор е резултат на истражувањето на водечките јапонски инфектолози.

Прочитајте и...  Супербол спектакл: Шампионот Канзас сити против Том Брејди и Тампа во финалето

Поврзани вести

Катар играше за Хрватска, Шпанците ја растурија Унгарија

Слободен печат

Во Москва сепак не е уапсен славниот фудбалер: Не сум единствениот Даниел Агер на светот

Слободен печат

Капитенот на Аталанта се сели во Севиља

Слободен печат

ЖФК Љуботен ги претстави шесте засилувања со кои ќе брка пласман во Европа

МИА Агенција

Џудо федерацијата на Македонија објави дека на уапсениот тренер обвинет за силување на малолетнички пред една година му е одземена лиценцата

Слободен печат

Изненадување, замената за Зидан доаѓа од Бундеслигата

Слободен печат

Остави Коментар