„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

На досега необјавените снимки од камерите кои се наоѓале на униформите на полицајците се гледаат нови детали од кобното апсење на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина на 25 мај.

Неговата смрт беше причината за огромните протести ширум САД и светот.

На видеозаписите кои Дејли мејл ги доби од камерите на двајцата поранешни полицајци кои учествувале во апсењето на Флојд може да се види како исплашениот Флојд се бори со службениците кога се наоѓале во задниот дел на автомобилот, пишува Си-Ен-Ен.

– Те молам немој да ме застрелаш, те молам, се слуша како вели видно исплашениот Флојд.

Тој вели дека е кластрофобичен, додека го буткале во полициското возило.

Лондонски Дејли Мејл не објави како ги добиле снимките од полициските камери. Судот одлучи дека тие се достапни во ограничена форма и одби да ги направи достапни за новинарските здруженија.

Прочитајте и...  Трагедија во рудник во Кина: 16 рудари починаа од труење со јаглерод моноксид

Адвокатот на фамилијата на Флојд соопшти дека на снимките кои излегле во јавност се гледа дека Флојд не претставувал никаква закана.

Прочитај повеќе

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Белите мантили на удар – и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Слободен печат